עבירות סמים

מה החוק?

החוק אוסר להחזיק או לעשות שימוש בכל אחד מן החומרים הרשומים בתוספת לפקודת הסמים המסוכנים (להלן:"הפקודה"). חלק מן הסמים מוכרים מאוד כגון, חשיש, קנביס, LSD, MDMA.  וחלקם הגדול מופיעים בשמם הכימי, ומשמשים חלק בייצור של סמים, רכיבים בתוך סמים שונים וכיו"ב.

ע"פ החוק, אם אתה אינך רוקח, רופא, וטרינר או רופא שיניים או חולה שקיבל היתר מיוחד להחזיק סם זה או אחר – אסור לך לעשות כל שימוש או להחזיק חומר האסור לפי הפקודה.

.

צרו קשר לייעוץ מיידי

עבירות סמים

האם יש הבדל בין הסמים?

בניגוד לסברה הרווחת בציבור, אין הבדל בחוק בין סמים שנחשבים ל"קלים" לסמים שנחשבים ל"קשים". ההבדל הזה נוגע פעמים רבות למידה בה ניתן להתמכר לסם, או לדרך בה הוא מזיק, אולם, השימוש בכל סם באשר הוא, הוא עבירה פלילית.

מבחינת החוק, ההבדל היחיד ביו סוגי הסמים האסורים הוא בכמות אשר ממנה ואילך רואים את המחזיק כמי שהחזיק שלא לשימושו העצמי.

לעומת זאת הפסיקה מראה, כי מבחינת בתי המשפט קיימת הפרדה ברורה במדיניות הענישה בין סמים המוגדרים "קלים" (מריחואנה, חשיש) לבין סמים המוגדרים "קשים" (הרואין, קוקאין, אקסטזי וכו'). הענישה בנוגע ל"סמים קשים", חמורה בהרבה, וכך גם מידת החומרה המיוחסת ע"י מערכת התביעה למחזיק או משתמש בהם, דבר אשר מתבטא בהגשת כתבי אישום כמעט נגד כל אדם הנתפס ובחזקתו סם מן הסמים האמורים.

 מהי החזקה לשימוש עצמי?

בסעיף 7 (א) לפקודה, ישנה הפרדה בין סחר בסמים להחזקת סמים למטרות שימוש עצמי.

החוק קובע כמויות אשר כל המחזיק מעבר להן, רואים אותו כמי שהחזיק סם שלא לצריכתו העצמית. לדוגמא: מעל 15 גרם מריחואנה או חשיש , מעל 0.3 גרם של קוקאין או הרואין, 0.2 גרם אמפטמינים . הפקודה יוצרת חזקה, אשר על פיה, הכמות אינה לשימוש עצמי, ועל הנאשם לשכנע את בית המשפט כי הכמות שהוחזקה כי היא אכן לשימוש עצמי ולא למטרת הפצה או סחר.  יצויין, כי החוק מתייחס גם אל הימצאות כלים המשמשים לצריכת סמים או הכנתם בתור עבירת סמים, שעונשה כאילו הסם עצמו היה ברשות החשוד. 

 

מדיניות הענישה

ההבדל העיקרי בין החזקה לשימוש עצמי לסחר בסמים, מתמקד בענישה, שכן בגין החזקה לשימוש עצמי ניתן עונש מקסימום של 3 שנים, ואילו בגין סחר בסמים קבוע עונש מקסימום של 20 שנה.

הנטייה הגורפת בתחום של עבירות סמים היא להימנע מהגשת כתב אישום בגין החזקה או שימוש בכמויות קטנות של סמים. המערכת תתרכז בלדאוג כי העבירה לא תישנה, במיוחד אם עובר העבירה יוכיח כי הוא אינו עוסק בפעילות פלילית מלבד לשימוש בסמים קלים. לעומת זאת – כל מקרה של סחר או החזקה בכמויות גדולות מאוד מטופל בחומרה רבה, והענישה המוטלת בבתי המשפט נמצאת במגמת החמרה קבועה.

שידול קטינים לשימוש בסם

העונש המירבי ביותר בחוק, הוא עונש שניתן על עבירות סמים שמערבות קטינים והדחתם לסמים, והוא עומד על 25 שנות מאסר.

זאת לאור העובדה, כי קטין (מתחת לגיל 18) נחשב לחסר כושר שיפוט, ולכן אסור בתכלית האיסור לתת לו סמים, למכור לו סמים, לאפשר לו להשיג סמים, או כמובן לשדל אותו להשתמש בסמים.

חילוט רכוש של סוחרי סמים

חילוט הוא החרמה על פי פקודת בית המשפט. אם הוכח קשר בין עבירת סחר בסמים לבין רכוש הסוחר, ניתן יהיה לחלט את רכוש הסוחר בהליך פלילי או בהליך אזרחי, וזאת כמובן בנוסף לעונשים אחרים הקבועים בחוק.

לאור ההבדל העצום ברמת הענישה, ישנה חשיבות מכרעת לייצוג הולם בבית המשפט ע"י עו"ד המתמחה בפלילים, פנו אליינו לייעוץ מקצועי.

לייעוץ מיידי ולייצוג משפטי, התקשרו או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם