עבירות אלימות במשפחה

עבירות אלימות במשפחה

זוהי הסוגיה הרגישה ביותר במשפט הפלילי, התמחות מיוחדת שמצריכה הבנה מעמיקה לא רק ברזי המשפט הפלילי וההליך לפני הגשת כתב האישום אלא גם בהשלכות ההליכים על בני זוג במשבר. כסנגור וותיק נתקלתי בכל המינים והסוגים של המקרים, טיפול בתיק אלמ"ב מחייב טיפול שונה.
בין בני הזוג לוי, התפתח וויכוח סוער. בלהט הכעסים האישה התקשרה למשטרה ובצעקות שבר צווחה שבעלה הפיל את המחשב הנייד שלה על הבוהן. לא היו סימנים. המשטרה מעולם לא הייתה מעורבת בסכסוך בין בני הזוג. שניהם אנשים נורמטיבים ועמלים לפרנסת הילדים.
מאותו הרגע מתחיל הסיוט של משפחת לוי. סיוט שעתיד להמשך 5 שנים.
אני נכנסתי לתמונה אחרי שהבעל נאלץ להודות בעבירה שהוא לא ביצע. העו"ד שלו לחצה, השופטת לחצה, התובע לחץ. הוא היה לבד.
במשך שלושה לילות לא הצליח להרדם בלילה מעצם העובדה שהודה בעבירה שלא ביצע. אשתו אשר לא ידעה את נפשה מצער, לא הצליחה לתקן את הטעות. היא זאת שגם התקשרה אליי לנייד כשחיפשה עורך דין שיחלץ את בעלה ואותה, כשהיא בוכיה: "מה עושים?" איך יוצאים מהסיוט הזה שמדינת ישראל לא מוכנה לעזוב אותנו? מה יצא למדינה מזה שנתגרש בגלל ההליך המשפטי שיוצר קרע בנינו? במשך כל ההליך היא נגשת למשטרה ומסיברה שהכל בטעות. שיש להם 3 ילדים. שהיא הייתה עצבנית באותו היום והלחץ בעבודה גרם לה להתפרץ על בעלה. ולא להפך. ללא הועיל.

.

צרו קשר לייעוץ מיידי

הגשנו בקשה דחופה והצלחנו לבטל את ההרשעה.

אבל זה רק אומר שההליכים התחילו. מחדש. כולל חקירה של כל העדים.
רק בסיום ההליכים המשפטיים אחרי שכל העדים כבר העידו, רגע לפני שבית המשפט נותן את הכרעת הדין, הסכים ראש שלוחת התביעות להפגש איתי באופן חריג במטרה לדון בביטול האישום. להבין שאת מחול השדים הזה שהורס משפחה בישראל צריך לעצור. אותו תובע שהבין והתנהג באנושיות הוא החריג שבחריגים. המערכת כולה בנויה להרשיע. הדרך לביטול כתב אישום או זיכוי היא דרך משפטית. קשה וכואבת. אפילו נדירה. ובטח שלא הייתם רוצים להגיע לשם, לכן קיימת חשיבות מכרעת לגבי המועד שבו אתם פונים. ככל שהעניין יוקדם כך ייטב. העניין מצריך מיומנות מיוחדת.

ביטול תלונה במשטרה

אין הליך של "ביטול תלונה" במובן הרגיל של המילה. מהרגע שתלונה על אלימות במשפחה הוגשה היא בבחינת "שגר ושכח", זה כבר לא בידיים שלך. המשטרה היא זאת שתחליט אם לסגור את התיק או להמשיך אותו, העובדה שאישה או גבר מגיעים למשטרה ומבקשים "לבטל" תלונה אינה ערובה לכך שהתיק יסגר. זה רק עוד שיקול במכלול השיקולים של המשטרה. למעשה הפרקטיקה מלמדת שלרוב זה לא עוזר. נתקלתי בהרבה מקרים של נשים שסיפרו שהגיעו להגיש בקשה לביטול התלונה והתוצאה הייתה שהחוקרת איימה עליה כי אם תבקש לחזור בה מהעדות יוגש כנגדה כתב אישום על "עדות שקר".

כדי לגרום למשטרה לסגור את התיק לפני הגשת כתב אישום יש לבצע פעולות אקטיביות, בצורה נכונה בסמוך לארוע ובצורה מקצועית.

החלטה על סגרית התיק בעילה של "אין עניין לציבור" בהמשך ההליך, תתקבל בשני תנאים:

1. הפנייה למרכז לטיפול ולמניעת אלימות במשפחה. זהו כלי עקרי לכך שהתיק יסגר. עוד בטרם ההחלטה על הסגירה בני הזוג צריכים להתחיל בהליך טיפולי.

2. במידה ובני הזוג ישתפו פעולה ותתקבל החלטה על סגירת התיק ההחלטה צריכה לקבל אישור של קצין בדרגת פקד ומעלה שטעונה אישור של קצין המכהן כקצין אגף חקירות מרחבי.

הנושא של אלימות במשפחה הוא סבוך, מורכב, בעל מספר פנים וקשה להקיף אותו במסגרת האתר, אתם זקוקים לעזרה מקצועית? התקשרו ייעוץ ראשוני עם עו"ד פלילי הינו חושב מאוד. התקשרו ונסייע לכם

עורך דין פלילי
לייעוץ מיידי ולייצוג משפטי, התקשרו או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם