עבירות אלימות

עבירות אלימות במשפחה

המחוקק מחלק את עבירות האלימות לשלושה סוגים בהתאם למדרג החומרה מהקל לכבד:

א. תקיפת סתם ס' 379 לחוק העונשין – תקיפה במדרג הנמוך שבה לא נגרמה חבלה או נזק פיזי. לפי דברי החוק:" התוקף שלא כדין את חברו, דינו – מאסר שנתיים, והוא אם לא נקבע בחוק זה עונש אחר לעבירה זו מחמת נסיבותיה."

סוג התקיפה הנמוך ביותר כזו שלא גרמה לנזק פיזי, למשל- דחיפה. הפרקטיקה מלמדת שלמרות שבית המשפט יכול לגזור עד שנתיים מאסר, בפועל תיקים "קלים" שכאלו, למעשה מסתיים בהרבה מקריםבענישה מקלה בהתאם לחמורת העבירה, ובלא מעט מקרים גם ב"אי הרשעה" פלילית או בהרשעה עם עונש על תנאי וקנס.

ב. תקיפה הגורמת חבלה של ממש ס' 380 לחוק– חבלה של ממש היא למעשה כל פציעה שנגרמה. זוהי הרמה ה"בינונית" של החומרה. העונש בגין עבירה זו הנה עד 3 שנות מאסר. כמובן שככל שהפציעה חמורה יותר כך גם העונש.

ג. תקיפה בנסיבות מחמירות – ס' 382 לחוק העונשין- הדרגה הגבוהה ביותר של חומרה. המחוקק ייחד את המדרג הזה למקרי תקיפה במקרים של עבירות של אלימות במשפחה או תקיפה של מספר אנשים ביחד. המחוקק מתייחס למקרים אלו כאלה המדרג החמור ביותר ולמעשה מכפיל את העונש הקבוע בצדה של העבירה המיוחסת לנאשם במידה וענה על התנאי של "נסיבות מחמירות" ( אלימות במשפחה או מספר תוקפים בצוותא).

צרו קשר לייעוץ מיידי

בנוסף החוק מגדיר מספר "תקיפות" ייחודיות:

ד. תקיפת עובד ציבור- סעיף 382א לחוק העונשין.
מי שתוקף עובד ציבור, והתקיפה קשורה למילוי תפקידו של הנתקף – דינו עד 3 שנות מאסר.
במקרים בהם התקיפה של עובד הציבור נעשית תוך שימוש בנשק ( גם נשק קר כמו סכין) או שהתוקף התכוון להכשיל את עובד הציבור מלמלא את תפקידו או שהתקיפה נעשתה בצוותא- דינו עד חמש שנות מאסר.
במידה והעבירה של תקיפת עובד ציבור נעברה תוך שימוש בנשק חם או קר או שהתוקף התכוון להכשיל את עובד הציבור בתפקידו או שהתקיפה הייתה בצוותא של יותר משני אנשים, דינו – עד 5 שנות מאסר.
עובד ציבור יחשב כמי שנותן שירותים לאזרח מטעם גוף ציבורי כלשהו או מי שממלא תפקיד ציבורי כלשהו .

ה. תגרה- מי שמשתתף שלא כדין בתגרה (קטטה) במקום ציבורי, דינו – עד שנת מאסר.
עבירה זאת אומנם אינה חלק מהפרק בחוק העונשין המתייחס לעבירות אלימות אולם המדובר בעבירת אלימות שהמאפיין שלה הוא שכתב האישום מוגש כנגד כלל המעורבים בקטטה. למעשה זה תקיפות הדדיות. כאשר מי שמוגש כנגדו כתב אישום שכזה הוא מי שהתביעה סבורה כי "הגנה עצמית" לא עומדת לזכותו.
כמובן שכל עניין הסיווג לעבירת אלימות כמו גם "ההגנות" העומדות למי שמואשם בעבירת אלימות (הגנת הכורח, הגנה עצמית ועוד…) הנו נושא מורכב שיש לו הרבה פנים וניאונסים משפטיים.
נתקלת בבעיה? זקוק לעזרה מקצועית? התקשרו אלינו והיוועצו.

לייעוץ מיידי ולייצוג משפטי, התקשרו או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם